Logo DWPN 1%

II Gliwickie Forum Europejskie
Dodaj do ulubionychII Gliwickie Forum Europejskie - Organizacje pozarządowe i społeczeństwa lokalne na rzecz rozwoju regionów, 8 września 2007 roku

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, ul. Rybnicka 27, Gliwice

Już po raz drugi na terenie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej zorganizowane zostanie Gliwickie Forum Europejskie. Ubiegłoroczne dobre doświadczenia upewniają nas, iż jest to spotkanie, które stwarza szansę do nawiązania nowych kontaktów, zacieśnienia współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy organizacjami i instytucjami z terenów województw śląskiego i opolskiego, a także daje możliwość włączenia społeczności lokalnej w aktywne działania na rzecz regionu.

Do udziału w Forum zapraszamy nie tylko organizacje pozarządowe, instytucje, ale także wszystkich mieszkańców regionu żywo zainteresowanych przyszłym obliczem województw śląskiego oraz opolskiego, Polski i Europy. Forum organizowane przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych przy wsparciu finansowym Konsulatu Generalnego RFN we Wrocławiu i Samorządu Miasta Gliwice odbędzie się 8 września br. (sobota) w godz. 10.00 - 19.30. Wydarzenie to, na które składać się będą warsztaty, referaty, prezentacje i dyskusje, będzie miało miejsce zarówno w budynku Domu, jak i pośród otaczającej go zieleni. Nie zabraknie również programu kulturalnego, a w nim wystawy plakatów, projekcji reklam społecznych oraz pokazów, a także występów muzycznych i tanecznych wybranych organizacji pozarządowych, oraz konkursu z nagrodami.

Urozmaicona forma Forum pozwoli na uczestnictwo w blokach tematycznych, podzielonych zgodnie z zainteresowaniami grup uczestniczących w spotkaniu:

1)   Blok I - Organizacje pozarządowe w odpowiedzi na problemy społeczne - dobre praktyki związane z realizacją projektów zgodnie z ideą Europejskiego Roku Równych Szans dla Wszystkich; wszystko o organizacjach strażniczych - czym są, czemu służą i skąd pozyskać na nie środki; granty Komisji Europejskiej - Program Daphne III; Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego oraz Norweski Mechanizm Finansowy - warsztaty;

2)   Blok II - Od aktywnego społeczeństwa obywatelskiego do organizacji pozarządowych - formy aktywności społecznej, dlaczego warto założyć NGO, porady/konsultacje Inkubatora Organizacji Pozarządowych dla młodych NGO; pierwsze granty; jak zbudować i dbać o wizerunek NGO, fundrising;

3)   Blok III - Międzysektorowa i międzynarodowa współpraca Organizacji pozarządowych na rzecz rozwoju regionu - Społeczna Odpowiedzialność Biznesu, wolontariat pracowniczy, polskie i niemieckie przykłady współpracy międzysektorowej w regionie, możliwe obszary współpracy między NGOs z województwa śląskiego i Północnej Nadrenii-Westfalii, praktyczne wskazówki, jak zapoczątkować owocną współpracę z niemieckimi NGOs, zarządanie środkami pieniężnymi NGOs;

4) Blok IV - Wspólna Europa, wspólne pomysły, wspólne działania. Aktywność młodzieży i jej wychowanie w różnorodności kulturowej - wykład i warsztaty dla młodzieży i nauczycieli.

W trosce o dobry klimat do rozmów, wymiany doświadczeń i poglądów z zaproszonymi gośćmi i przedstawicielami organizacji pozarządowych zapraszamy do "Forum Cafe" - ogrodowej kawiarenki, która - mamy nadzieję - będzie miejscem sprzyjającym bezpośrednim rozmowom oraz zawieraniu nowych znajomości i zacieśnieniu współpracy. Atmosferę w kawiarence umilać będzie zespół jazzowy ŁAGOCKI HORNIK DUO.

Dla zainteresowanych uczestników udostępnimy dwa punkty informacyjne: "Dobry start" - gdzie pracownicy Inkubatora Organizacji Pozarządowych przy GCOP odpowiedzą na pytania związane z założeniem i prowadzeniem organizacji pozarządowej, pierwszymi dotacjami, zarządzaniem projektami etc. oraz "Opera TFI S.A." - gdzie eksperci Funduszu doradzą, jak skutecznie zarządzać środkami finansowymi organizacji pozarządowych.Na Forum zaprezentują się:

Akademia Wspierania Rozwoju Człowieka (Bielsko-Biała)
Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne TEATR GRODZKI (Bielsko-Biała)
Centrum Działalności Podwodnej "Nurek-Bytom" (Bytom)
Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych (Rybnik)
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej (Gliwice)
Gliwicki Klub Filmowy "WROTA" (Gliwice)
Gliwickie Stowarzyszenie Taneczno-Sportowe "SZOK-Gliwice" (Gliwice)
Forum Firm Miasta Radlin (Radlin)
Fundacja dla Śląska (Katowice)
Fundacja Pomocy Dzieciom "Bądź Dobroczyńcą" (Opole)
Inkubator Organizacji Pozarządowych przy Opolskim Centrum Demokracji Lokalnej FRDL (Opole)
Plantacja Sztuki (Gliwice)
Polski Klub Ekologiczny Koło Miejskie w Gliwicach (Gliwice)
Polski Związek Esperantystów (Gliwice)
Stowarzyszenie Chorągiew Ziemi Górnośląskiej (Gliwice)
Stowarzyszenie "Nasze Biskupice" (Zabrze)
Stowarzyszenie Naukowo-Kulturalne w Europie Środkowej i Wschodniej GFPS (Kraków)
Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, Inwalidów, Ich Opiekunów i Przyjaciół "SON" (Gliwice)
Stowarzyszenie Polska Młodych (Kraków)
Stowarzyszenie Pomocy "SERCE" (Chorzów)
Stowarzyszenie Współpracy Regionalnej (Chorzów)
Stowarzyszenie YOSTUS (Zabrze)
Stowarzyszenie Zwykłe "Grupa Wsparcia" (Katowice)
Śląska Liga Walki z Rakiem (Katowice)
Śląski Bank Żywności (Ruda Śląska)
Towarzystwo Miłośników Ciekawego Świata ToMCIŚ (Ruda Śląska)

 

Zapraszamy serdecznie do udziału w II Gliwickim Forum Europejskim!

Ze względów organizacyjnych parking DWPN będzie zamknięty. Parking dla gości Forum mieści się przy ul. Rybnickiej 47, teren Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Organizacje oraz wszystkie osoby zainteresowane udziałem w imprezie, prosimy o wypełnienie karty uczestnictwa przesłanie ich na podany niżej adres do 7 września br.

Kontakt: Aneta Pyka, asystentka projektu, tel. 032 2324902 wew. 113, fax: 032 232 49 01, e-mail: aneta.pyka@haus.pl

 

Program Forum

Karta uczestnictwa

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany programu.

 

Współorganizator:

Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych

Partnerzy:

Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu

Samorząd Miasta Gliwice

 

Patroni medialni:

Nowiny Gliwickie
Radio Plus
TVP Katowice
Telewizja Gliwice
Nowa Trybuna Opolska
Radio Opole


« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej