Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych"TADEUSZ RÓŻEWICZ - niemiecka historia i poezja. Pojednanie mimo wszystko"


2 października w Kamieniu Śląskim oraz 3 października we Wrocławiu odbyły się prezentacje videoportretu pt. "TADEUSZ RÓŻEWICZ - niemiecka historia i poezja. Pojednanie mimo wszystko", połączone ze spotkaniami z jego autorem i reżyserem - Piotrem (Peterem) Lachmannem

Tadeusz Różewicz, jeden z najwybitniejszych poetów współczesnych, zajmuje niezwykłe miejsce w kontaktach polsko-niemieckich; twórczość jego zawiera w sobie cały dylemat polsko-niemiecki XX wieku i klucz do jego pokonania. Wątek pojednania poruszył w szczególny sposób publiczność zgromadzoną na Zamku w Kamieniu Śląskim. Jest to bowiem wątek niezwykły, o którym Tadeusz Różewicz opowiada do kamery Peterowi Lachmannowi - swojemu znajomemu jeszcze z czasów, gdy obydwaj panowie mieszkali w Gliwicach. We wrocławskiej Klubokawiarni "Mleczarnia" natomiast dyskusja po projekcji dotyczyła głównie literatury niemieckiej i polskiej, także tłumaczeń Różewicza na język niemiecki. Twórczość tego poety i dramaturga cieszy się w Niemczech ogromnym uznaniem, a sam poeta przyjaźni się z najważniejszymi poetami niemieckimi.

"Was bleibet aber, stiften die Dichter" (To, co zostaje, ustanowione jest przez poetów). To zdanie Hölderlina, przywołane przez Tadeusza Różewicza w jego własnej poezji, może służyć za motto prezentowanego videoportretu autorstwa Lachmanna. Jest ono częścią tryptyku "Tadeusz Różewicz - twarz poezji" poświęconą relacjom polsko-niemieckim. Droga do pojednania polsko-niemieckiego jest pełna wybojów, wciąż nowych zakrętów i przekrętów. Zdaniem Piotra (Petera) Lachmanna, niemiecko-polskiego poety i artysty video, to pojednanie najpełniej dokonało się w dziele jednego z najwybitniejszych poetów światowych, Tadeusza Różewicza. I jest dzięki wielkości jego poezji znakomitym wkładem w europejską kulturę dialogu i przezwyciężenia urazów.

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zorganizował cykl prezentacji tego unikatowego dokumentu parafilmowego, realizowanego przez Lachmanna wspólnie z Różewiczem na przestrzeni wielu dziesięcioleci. Tadeusz Różewicz, były żołnierz oddziału partyzanckiego AK, jako jeden z pierwszych wyciągnął rękę w stronę byłego wroga. W videoportrecie opowiada o swoim bardzo osobistym stosunku do literatury i poezji niemieckiej, której znajomość wciąż pogłębiał, by w swoich własnych wierszach stworzyć rodzaj intertekstualnego wzorca dialogu z kulturą i myślą zachodniego sąsiada.

 

 

Organizator: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
Współorganizator: Klubokawiarnia "Mleczarnia" we Wrocławiu
Partner projektu: Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec
Patronat medialny: Radio RAM, portal kulturalny "G-punkt.pl"« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej