Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychProjekty kulturalne w ramach Seminarium Śląskiego


Tradycją Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej stały się organizowane corocznie projekty kulturalne w ramach Seminarium Śląskiego w Kamieniu Śląskim. Także i w tym roku zaprosiliśmy Państwa do uczestnictwa w cyklu imprez o charakterze kulturalnym odbywających się w dniach 1-6 października 2007. Zaproponowaliśmy Państwu trzy prezentacje filmowe połączone ze spotkaniami autorskimi; wszystkie pokazane filmy są dokumentami ukazującymi zawiłe kwestie polsko-niemieckiej historii, pojednania, a także współpracy. Jako widzowie mieli Państwo okazję przyglądać się poruszanym kwestiom z różnych perspektyw - poprzez pryzmat sportu, literatury i poezji, a także filozofii.

W programie znalazły się następujące (współ)produkcje Domu:

Film "Alfabet Gerarda Cieślika" Produkcja filmu: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, "Antena Górnośląska" Studio Programów i Filmów Telewizyjnych

Zaprezentowany film pt. "Alfabet Gerarda Cieślika" stanowił integralną część wystawy "Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej - wczoraj i dziś. Sport i polityka w XX w." przygotowanej przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i prezentowanej podczas ubiegłorocznego Seminarium Śląskiego.

Jako widzowie filmu "Alfabet Gerarda Cieślika" mieliśmy możliwość przejechania wraz z Gerardem Cieślikiem przez niemalże cały Górny Śląsk - czerwonym śląskim tramwajem. Ów wielki piłkarz pokazał miejsca związane z historią futbolu, opowiedział o swoich wybitnych kolegach z boiska, wspominał... Zarówno wystawa, jak i film, są nietypową opowieścią o historii Górnego Śląska poprzez pryzmat sportu - piłki nożnej. Ukazują światowej rangi piłkarzy, pochodzących ze Śląska, których wydarzenia polityczne niejednokrotnie zmuszały do dokonywania najtrudniejszych wyborów - tych sportowych, jak i życiowych. Osiągnięcia piłkarskie śląskich futbolistów w świetle zawieruchy XX wieku stały się pouczającą lekcją historii regionalnej i lokalnej. Po prezentacji filmu zaprosiliśmy Państwa na dyskusję moderowaną przez p. Pawła Czado (dziennikarz Gazety Wyborczej) oraz Witolda Łastowieckiego (dziennikarz tygodnika "Tylko piłka").

Videoportret pt. "TADEUSZ RÓŻEWICZ - niemiecka poezja i historia. Pojednanie mimo wszystko" oraz spotkanie z jego twórcą - Piotrem (Peterem) Lachmannem

Produkcja videoportretu: Lothe Lachmann Videoteatr "Poza"

"Was bleibet aber, stiften die Dichter" (To, co zostaje, ustanowione jest przez poetów). To zdanie Hölderlina, przywołane przez Tadeusza Różewicza w jego własnej poezji, służyło za motto zaprezentowanego videoportretu Piotra Lachmanna. Dzieło jest częścią tryptyku "Tadeusz Różewicz - twarz poezji", poświęconą relacjom polsko-niemieckim. Droga do pojednania polsko-niemieckiego jest pełna wybojów, wciąż nowych zakrętów i przekrętów. Zdaniem Piotra (Petera) Lachmanna, niemiecko-polskiego poety i artysty video, to pojednanie najpełniej dokonało się w dziele jednego z najwybitniejszych poetów światowych, Tadeusza Różewicza. I jest dzięki wielkości jego poezji znakomitym wkładem w europejską kulturę dialogu i przezwyciężenia urazów. W unikalnym dokumencie para-filmowym, realizowanym na przestrzeni wielu dziesięcioleci wspólnie z Tadeuszem Różewiczem, doszedł do głosu poeta, były żołnierz oddziału partyzanckiego AK, który jako jeden z pierwszych wyciągnął rękę w stronę byłego wroga. Różewicz opowiedział o swoim bardzo osobistym stosunku do literatury i poezji niemieckiej, której znajomość wciąż pogłębiał, by w swoich własnych wierszach stworzyć rodzaj intertekstualnego wzorca dialogu z kulturą i myślą zachodniego sąsiada.Projekcja filmowa poprzedzona została komentarzem autorskim twórcy videoportretu - Piotra (Petera) Lachmana - poety, tłumacza, reżysera teatralnego.

Film o życiu i filozofii Edyty Stein pt. "Kto szuka prawdy..." Produkcja filmu: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Samorząd Miasta Gliwice, Multimedialne Archiwum Filozofii"Kto szuka prawdy..." to film o filozofii i życiu dr Edyty Stein - jednej z najbardziej niezwykłych postaci Europy XX wieku, odgrywającej znaczącą rolę w religijno-kulturowo-filozoficznej przestrzeni w jakiej kształtuje się tożsamość Europy; postaci ważnej i symbolicznej także dla polsko-niemieckiego dialogu i pojednania. Przewodnim tematem filmu była intelektualna i duchowa droga Edyty Stein, jaką przeszła od lat młodości we Wrocławiu aż do tragicznej śmierci w Auschwitz-Birkenau podczas II wojny światowej. Jako widzowie mieliśmy możliwość znalezienia się w niemal wszystkich ważnych miejscach związanych ze Stein, a także posłuchania o najważniejszych zagadnieniach filozoficznych nurtujących dr Stein. W filmie, w roli znawców biografii i filozofii tej wybitnej kobiety, wystąpili: karmelitanka s. Immakulata Adamska (pierwszy i jedyny raz przed kamerami), prof. dr hab. Anna Grzegorczyk z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz ks. prof. Witold Broniewski ze Stuttgartu.

Jednocześnie w holu Zamku można było oglądać wystawę "Śląskie uzdrowiska", przygotowaną przez słuchaczy sekcji niemieckiej Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Opolu pod kierunkiem Małgorzaty Wysdak. Wystawa prezentowana była przez cały czas trwania XII Seminarium Śląskiego w Kamieniu Śląskim.Tegoroczna - kolejna już wystawa po "Śląskich rodach i ich rezydencjach", "Śląskich krajobrazach przemysłowych" oraz "Śląskich założeniach patronackich" - pełna była odkryć i niespodzianek. Pokazała Śląsk przez pryzmat wody (terapii wodą), prezentowała bogatą historię śląskich kurortów i interesujących gości, którzy przyjeżdżali wielokrotnie, wychwalając atmosferę, walory lecznicze, krajobrazowe czy też bogatą ofertę kulturalną.Ekspozycja była efektem półrocznej pracy słuchaczy NKJO, którzy z zaangażowaniem docierali do ciekawych historycznie i architektonicznie miejsc uzdrowiskowych na całym Śląsku. Przedstawiła 28 uzdrowisk, od Szczawna Zdroju poczynając, przez zapomniane już uzdrowiska opolskie, na czeskim (wcześniej austriackim) Jeseniku kończąc. Poprzez fotografie, opracowania historyczne czy opisy technologii leczenia udało się oddać niepowtarzalny klimat uzdrowiskowego krajobrazu - krajobrazu pachnącego siarczanem leczniczych wód, egzotycznych kwiatów parkowych alei, pobrzmiewającego nocną muzyką i letnimi flirtami.« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej