Logo DWPN 1%

Akademia Młodych Liderek i Liderów
Dodaj do ulubionychW kwietniu br. Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej rozpoczął realizację trzeciej edycji projektu "Akademia Młodych Liderek i Liderów". Celem projektu, w którym bierze udział 24 młodych, aktywnych osób z Górnego Śląska, jest rozwijanie społeczeństwa obywatelskiego i edukacja przyszłych liderek i liderów społeczności lokalnych w naszym regionie. Projekt realizowany jest dzięki finansowemu wsparciu Fundacji im. Friedricha Eberta.

Akademia to trwający od kwietnia do listopada 2006 r. cykl warsztatów, seminariów, debat poświęconych m.in. następującym zagadnieniom:

Tematy

 • demokracja, społeczeństwo obywatelskie, edukacja obywatelska,
 • prawa człowieka, międzynarodowe standardy ochrony i wspierania mniejszości / grup wykluczanych,
 • historia i wielokulturowe dziedzictwo Górnego Śląska,
 • członkostwo Polski w Unii Europejskiej,
 • państwo, struktura władzy, partie polityczne,
 • ramy prawne i finansowe funkcjonowania organizacji pozarządowych, jak założyć stowarzyszenie,

ponadto:

 • planowanie i zarządzanie projektami,
 • budowa i animacja zespołu, praca w grupie, bycie liderem,
 • pozyskiwanie środków na finansowanie własnych inicjatyw,
 • sztuka wystąpień publicznych,
 • PR i kontakty z mediami.

W celu wzbogacenia projektu organizujemy dodatkowe seminaria z ważnymi osobistościami Górnego Śląska oraz spotkanie z absolwentkami i absolwentami poprzednich edycji "Akademii Młodych Liderek i Liderów".

W trakcie Akademii jej uczestniczki i uczestnicy dodatkowo pracują nad wspólnym projektem skierowanym do społeczności lokalnej. Zwieńczeniem Akademii będzie wdrożenie przygotowanego projektu, stanowiące możliwość zastosowania zdobytej wiedzy i umiejętności w praktyce oraz okazję do sprawdzenia się w roli liderki/lidera społeczności lokalnej.

Motywem przewodnim projektu jest cytat z wypowiedzi uczestnika poprzedniej edycji Akademii: "(...) słowo "lider" kojarzyło mi się z osobą, która stoi na szczycie piramidy, na którą wszyscy pracują, a ten ktoś jest tylko wychwalany. Dziś wiem, że bycie liderem oznacza bycie właśnie kimś, kto jest gdzieś w tej piramidzie, niekoniecznie na szczycie" (Paweł Dudziński).

Mamy nadzieję, że dzięki udziałowi w naszym projekcie wszystkie uczestniczki i uczestnicy tak właśnie będą postrzegać swoją rolę w społeczności lokalnej, a zdobyte w trakcie Akademii wiadomości oraz praktyczne umiejętności pozwolą w efektywny sposób działać w obszarze wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w regionie.« wsteczKONTAKT
Małgorzata Jonczy, Agata Nosiła,

tel. (32) 232 49 02 wew. 120,

e-mail: mlodziez@haus.pl

DO POBRANIA

Harmonogram

Opinie uczestniczek i uczestników AMLiLu 2005

 

PARTNERZY
 Projekt realizowany dzięki wsparciu
Fundacji im. Friedricha Eberta w Polsce.