Logo DWPN 1%

CHOLONEK w Chorzowie
Dodaj do ulubionychZimowe Tournee CHOLONKA14 marca, godz. 19.00 - Chorzów, SZTYGARKA (Sala Zborna dawnej kopalni Prezydent - Polska, ul. Piotra Skargi 34a)

Cholonek na grubie!

14 marca "Cholonek" zawita w Chorzowie! "Cholonek" to adaptacja powieści wybitnego niemieckiego pisarza rodem z Zaborza Horsta Eckerta (JANOSCHA) "Cholonek czyli dobry Pan Bóg z gliny". Współproducentem spektaklu jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Światowa prapremiera odbyła się 16 października 2004 r.; po premierze Kazimierz Kutz powiedział: "[W] siedzibie dawnego Dezember Palace miał miejsce teatralny cud, bo tak należy nazwać przedstawienie w Teatrze Korez. Nazywa się "Cholonek" [...] Tak, to jest objawienie. Nie znajduję lepszego słowa na to, co przeżyłem w dawnym `Reichstagu`" (źródło: Gazeta Wyborcza, 29.10.2004).

Spektakl przygotowany przez Teatr Korez jest przede wszystkim recepcją postrzegania świata na sposób JANOSCHA: czasem tak brutalny, że wydawać by się mogło, iż nierzeczywisty. W ten właśnie sposób świat swojego dzieciństwa pamięta JANOSCH i to zobaczymy na scenie. Spektakl opowiada o Ślązakach żyjących na pograniczu polsko-niemieckim, poprzez sytuację polityczną zmuszonych do istnienia pomiędzy dwoma światami... czasem "swojskimi", czasem wręcz wrogimi. Bohaterowie książki JANOSCHA zdają sobie sprawę ze swej inności, odrębności wobec świata; ich tożsamość śląska jest atawistyczna, organiczna. Zmuszeni są do dostosowywania się do okoliczności, które niesie historia, polityka. Walczą z poczuciem, iż ich mała ojczyzna, ich "heimat" nie jest dany im na stałe, jedyną bronią jaką posiadają jest poczucie humoru oraz umiejętność przystosowania się do zaistniałej sytuacji.

"Cholonek" to spektakl grany gwarą, o Ślązakach: nie-Polakach, nie-Niemcach, a może i Polakach, i Niemcach.. To spektakl o ludziach "pomiędzy", których trudno szukać w filmach Kutza, czy "beraniach" Ligonia. Bohaterowie tej uznanej już przez widzów i media śląskiej sagi są jak ogromne krzywe lustro, w którym przegląda się historia małego skrawka ziemi istniejącego także gdzieś, pomiędzy...

Przypominamy: adaptacja: Robert Talarczyk, reżyseria: Mirosław Neinert i Robert Talarczyk, scenografia i kostiumy: Ewa Satalecka, opracowanie muzyczne: Stanisław Szydło. W premierowym wykonaniu tego programu wystąpili: Grażyna Bułka, Ewa Grysko/Barbara Lubos-Święs, Izabella Malik, Mirosław Neinert, Dariusz Stach, Robert Talarczyk. Współproducentem spektaklu jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Organizator projektu Zimowe Tournee CHOLONKA: Dom Współpracy Polsko-NiemieckiejPartner projektu Zimowe Tournee CHOLONKA: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

KONTAKT: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Referat Kultury (E. Więcek, K. Sekuła, K. Zawada). Szczegółowe informacje: Elżbieta Więcek, menedżerka projektu, tel. 32/ 232 49 02 wew. 112, fax: 32/ 232 49 01; e-mail: elzbieta.wiecek@haus.pl

Pierwszy spektakl z cyklu Zimowe Tournee CHOLONKA odbędzie się w SZTYGARCE - jak tam dotrzeć? Bardzo łatwo: Parę minut pieszo z Rynku w Chorzowie - prowadzą strzałki "Sztygarka"; potem z ul. Kościuszki skręcamy w ul. Piotra Skargi przy "Kauflandzie" i aż do budynku Sztygarki - Sali Zbornej (ul. Piotra Skargi 34a). Bilety w cenie 20 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy) można kupować w recepcji Sztygarki, ul. Piotra Skargi 34d.

 

 

 

Projekt wspierany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej

Gefördert aus Mitteln der Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej