Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych11 lutego 2007 r. minęła szósta rocznica śmierci Stanisława Bieniasza


11 lutego 2007 r. minęła szósta rocznica śmierci Stanisława Bieniasza - człowieka inspirującego wiele ważnych przedsięwzięć realizowanych m.in. przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, w których podejmował przede wszystkim problematykę górnośląską.

11 lutego 2007 r. - to data, która przypomina o przedwczesnym odejściu przed sześciu laty zabrzańskiego pisarza, dramaturga i śląskiego intelektualisty Stanisława Bieniasza.

W jego twórczości stale pojawiały się wątki i pytania wyznaczające granice i dylematy górnośląskiego losu. Nawet w rozmowach o literaturze, teatrze i historii Stanisław Bieniasz nawiązywał do spraw śląskich i polsko-niemieckich: powikłanej górnośląskiej tożsamości i nostalgii oraz niejednoznaczności wyborów ludzi tej ziemi, która nie przestała go nigdy fascynować.

Przypomnijmy, iż owocem współpracy Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej i Polsko-Niemieckiego Towarzystwa im. Stanisława Bieniasza z przedstawicielami świata kultury województwa śląskiego oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej było wydanie dwóch pozycji, które do dziś są swoistym podsumowaniem dzieła zabrzańskiego pisarza. Jest to zbiór dramatów Stanisława Bieniasza pt. "Stary portfel" oraz wybór publicystyki i prozy "Górny Śląsk - świat najmniejszy". Całość wypełnia przynajmniej część twórczego testamentu Bieniasza, który wpisał się - i, mamy nadzieję, wciąż na nowo będzie wpisywał się - w główne nurty dyskusji o wczorajszym, dzisiejszym, a nade wszystko - jutrzejszym Górnym Śląsku. Jesteśmy przekonani, że nasz region, z jego zawiłą, ale jakże interesującą historią i wielokulturowym dziedzictwem, potrzebuje mądrego słowa.

Obie publikacje można nabyć w gliwickiej siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Zapraszamy.

 

Publikacje:

Górny Śląsk - świat najmniejszy
Stanisław Bieniasz
więcej informacji

cena: 22zł

 

 

"Stary portfel i inne utwory dramatyczne"
Stanisław Bieniasz
więcej informacji

cena: 22zł

 

 

Losy Górnoślązaków w dwudziestym wieku
Stanisław Bieniasz
publikacja dostępna w formacie Acrobat Reader - pdf (223KB)

 

 

 

Senator
Stanisław Bieniasz
publikacja dostępna w formacie Acrobat Reader - pdf (394KB)« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej