Logo DWPN 1%

CHOLONEK w maju na ZABORZU!
Dodaj do ulubionychCholonek u siebie czyli na ZABORZU!14 maja, godz. 17.00 - Zabrze, CK Wiatrak (ul. Wolności 395) 14 maja, godz. 20.00 - Zabrze, CK Wiatrak (ul. Wolności 395)

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza do Niezależnego Centrum Kultury Wiatrak w Zabrzu-Zaborzu, do którego zawitamy z "Cholonkiem"! Spektakl ten - sam wyjątkowy - tym razem będzie szczególny podwójnie, a to ze względu na wyjątkowość miejsca, w którym zostanie zaprezentowany; odbędzie się bowiem po raz pierwszy w rodzinnym mieście Janoscha, Zabrzu!. "Cholonek" jeszcze nigdy nie był tak blisko miejsc, w jakich Janosch obserwował ludzi i rytm ich życia, które po latach objawiły się w książce "Cholonek albo dobry Pan Bóg z gliny", a teraz objawiają się na scenie. Zaborze to przecież miejsce, z którego bierze początek opowiadana historia. W jednym z najstarszych budynków Zaborza mieści się CK Wiatrak; budynek ten "pamięta" czasy trwałych ondulacji fryzjera Klappstocka, zabawy dzieci z karbidem i domowe sposoby na walkę z mendoweszkami.

"Cholonek" to adaptacja powieści wybitnego niemieckiego pisarza rodem z Zaborza Horsta Eckerta (JANOSCHA) "Cholonek czyli dobry Pan Bóg z gliny". Współproducentem spektaklu jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Światowa prapremiera odbyła się 16 października 2004 r.; po premierze Kazimierz Kutz powiedział: "[W] siedzibie dawnego Dezember Palace miał miejsce teatralny cud, bo tak należy nazwać przedstawienie w Teatrze Korez. Nazywa się "Cholonek" [...] Tak, to jest objawienie. Nie znajduję lepszego słowa na to, co przeżyłem w dawnym `Reichstagu`" (źródło: Gazeta Wyborcza, 29.10.2004).

Spektakl przygotowany przez zespół katowickiego teatru Korez jest przede wszystkim recepcją postrzegania świata na sposób JANOSCHA: czasem tak brutalny, że wydawać by się mogło, iż nierzeczywisty. W ten właśnie sposób świat swojego dzieciństwa pamięta JANOSCH i to zobaczymy na scenie. Spektakl opowiada o Ślązakach żyjących na pograniczu polsko-niemieckim, poprzez sytuację polityczną zmuszonych do istnienia pomiędzy dwoma światami... czasem "swojskimi", czasem wręcz wrogimi. Bohaterowie książki JANOSCHA zdają sobie sprawę ze swej inności, odrębności wobec świata; ich tożsamość śląska jest atawistyczna, organiczna. Zmuszeni są do dostosowywania się do okoliczności, które niesie historia, polityka. Walczą z poczuciem, iż ich mała ojczyzna, ich "heimat" nie jest dany im na stałe, jedyną bronią jaką posiadają jest poczucie humoru oraz umiejętność przystosowania się do zaistniałej sytuacji.

"Cholonek" to spektakl grany gwarą, o Ślązakach: nie-Polakach, nie-Niemcach, a może i Polakach, i Niemcach.. To spektakl o ludziach "pomiędzy", których trudno szukać w filmach Kutza, czy "beraniach" Ligonia. Bohaterowie tej uznanej już przez widzów i media śląskiej sagi są jak ogromne krzywe lustro, w którym przegląda się historia małego skrawka ziemi istniejącego także gdzieś, pomiędzy... "Cholonek" jest niewątpliwym fenomenem nie tylko ze względu na podejmowany temat czy sposób jego prezentacji, ale i z uwagi na fakt, iż od trzech lat grany jest (każdorazowo) przy pełnej sali i jest (niezmiennie) bardzo entuzjastycznie przyjmowany przez publiczność i media."Cholonek" jest niewątpliwym fenomenem nie tylko ze względu na podejmowany temat czy sposób jego prezentacji, ale i z uwagi na fakt, iż od trzech lat grany jest (każdorazowo) przy pełnej sali i jest (niezmiennie) bardzo entuzjastycznie przyjmowany przez publiczność i media.Przypominamy: adaptacja: Robert Talarczyk, reżyseria: Mirosław Neinert i Robert Talarczyk, scenografia i kostiumy: Ewa Satalecka, opracowanie muzyczne: Stanisław Szydło. W premierowym wykonaniu tego programu wystąpili: Grażyna Bułka, Ewa Grysko/Barbara Lubos-Święs, Izabella Malik, Mirosław Neinert, Dariusz Stach, Robert Talarczyk. Współproducentem spektaklu jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.« wsteczKONTAKT
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Dział Programów Kulturalnych: Elżbieta Więcek, Katarzyna Sekuła, Ksymena Zawada, tel. 32/ 232 49 02 wew. 112, fax: 32/ 232 49 01; e-mail: elzbieta.wiecek@haus.plBilety można nabyć w CK Wiatrak, ul. Wolności 395, Tel/Fax /032/276 87 15, 0 880 424 128.
PARTNERZY

Konsulat Generalny

Projekt wspierany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej
Gefördert aus Mitteln der Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit

f

Teatr Korez