Logo DWPN 1%

Cholonek w Toszku i Wrocławiu
Dodaj do ulubionychCholonek na Zamku w Toszku!
19 maja, godz. 19.00 - Sala Peterswaldzka Zamku w Toszku (ul. Zamkowa 10)

Cholonek we Wrocławiu!
22 maja, godz. 17.00 - Scena na Strychu Wrocławskiego Teatru Współczesnego (ul. Rzeźnicza 12)
22 maja, godz. 20.00 - Scena na Strychu Wrocławskiego Teatru Współczesnego (ul. Rzeźnicza 12)

 

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza do Toszka i Wrocławia, gdzie w najbliższych dniach zawitamy z "Cholonkiem"! "Cholonek" to adaptacja powieści wybitnego niemieckiego pisarza rodem z Zaborza Horsta Eckerta (JANOSCHA) "Cholonek czyli dobry Pan Bóg z gliny". Współproducentem spektaklu jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Światowa prapremiera odbyła się 16 października 2004 r.; po premierze Kazimierz Kutz powiedział: "[W] siedzibie dawnego Dezember Palace miał miejsce teatralny cud, bo tak należy nazwać przedstawienie w Teatrze Korez. Nazywa się "Cholonek" [...] Tak, to jest objawienie. Nie znajduję lepszego słowa na to, co przeżyłem w dawnym `Reichstagu`" (źródło: Gazeta Wyborcza, 29.10.2004).

Spektakl przygotowany przez zespół katowickiego teatru Korez jest przede wszystkim recepcją postrzegania świata na sposób JANOSCHA: czasem tak brutalny, że wydawać by się mogło, iż nierzeczywisty. W ten właśnie sposób świat swojego dzieciństwa pamięta JANOSCH i to zobaczymy na scenie. Spektakl opowiada o Ślązakach żyjących na pograniczu polsko-niemieckim, poprzez sytuację polityczną zmuszonych do istnienia pomiędzy dwoma światami... czasem "swojskimi", czasem wręcz wrogimi. Bohaterowie książki JANOSCHA zdają sobie sprawę ze swej inności, odrębności wobec świata; ich tożsamość śląska jest atawistyczna, organiczna. Zmuszeni są do dostosowywania się do okoliczności, które niesie historia, polityka. Walczą z poczuciem, iż ich mała ojczyzna, ich "heimat" nie jest dany im na stałe, jedyną bronią jaką posiadają jest poczucie humoru oraz umiejętność przystosowania się do zaistniałej sytuacji.

"Cholonek" to spektakl grany gwarą, o Ślązakach: nie-Polakach, nie-Niemcach, a może i Polakach, i Niemcach.. To spektakl o ludziach "pomiędzy", których trudno szukać w filmach Kutza, czy "beraniach" Ligonia. Bohaterowie tej uznanej już przez widzów i media śląskiej sagi są jak ogromne krzywe lustro, w którym przegląda się historia małego skrawka ziemi istniejącego także gdzieś, pomiędzy... "Cholonek" jest niewątpliwym fenomenem nie tylko ze względu na podejmowany temat czy sposób jego prezentacji, ale i z uwagi na fakt, iż od trzech lat grany jest (każdorazowo) przy pełnej sali i jest (niezmiennie) bardzo entuzjastycznie przyjmowany przez publiczność i media.

"Cholonek" jest niewątpliwym fenomenem nie tylko ze względu na podejmowany temat czy sposób jego prezentacji, ale i z uwagi na fakt, iż od trzech lat grany jest (każdorazowo) przy pełnej sali i jest (niezmiennie) bardzo entuzjastycznie przyjmowany przez publiczność i media. Przypominamy: adaptacja: Robert Talarczyk, reżyseria: Mirosław Neinert i Robert Talarczyk, scenografia i kostiumy: Ewa Satalecka, opracowanie muzyczne: Stanisław Szydło. W premierowym wykonaniu tego programu wystąpili: Grażyna Bułka, Ewa Grysko/Barbara Lubos-Święs, Izabella Malik, Mirosław Neinert, Dariusz Stach, Robert Talarczyk. Współproducentem spektaklu jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.

KONTAKT: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Dział Programów Kulturalnych: Elżbieta Więcek, Katarzyna Sekuła, Ksymena Zawada, tel. 32/ 232 49 02 wew. 112, fax: 32/ 232 49 01; e-mail: elzbieta.wiecek@haus.pl

Informacje szczegółowe i rezerwacja biletów:

  • Spektakl w Toszku: Zamek w Toszku, ul. Zamkowa 10, tel./fax:  032 233 44 93
  • Spektakl we Wrocławiu: KASA BILETOWA ul. Rzeźnicza 12, tel. (+48) 71 358 89 22,

e-mail: rezerwacja@wteatrw.pl

 « wsteczPARTNERZY

Konsulat Generalny

Projekt wspierany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej
Gefördert aus Mitteln der Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit

f

Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej

Teatr Korez