Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychZniewolone umysły po roku 1945 - przymusowa zmiana nazwisk.


Zapraszamy młodzież, studentów i wszystkich zainteresowanych do udziału w kolejnym spotkaniu organizowanym w ramach cyklu „HAUSowe czwartki”, które odbędzie się 10 kwietnia  2014 r. o godz. 16:00 w opolskiej siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Gościem spotkania będzie Krzysztof Wysdak.

 

 

„Przymusowa zmiana nazwisk po 1945 roku” - to temat kolejnego spotkania  z cyklu „HAUSowe czwartki”, które skierowane jest przede wszystkim do młodzieży, studentów i niedawnych absolwentów z środowiska mniejszości niemieckiej, ale także wszystkich zainteresowanych tematem.

Gościem spotkanie będzie Krzysztof Wysdak, Członek Zarządu Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, pasjonat historii regionalnej.

Po 1945 roku mieszkańcom Górnego Śląska spolszczano imiona i nazwiska przymusowo, przy okazji wydawania aktów urodzenia czy ślubu. Podstawą prawną było zarządzenie Rady Państwa. Zasadniczym celem władz polskich było jak najszybsze zatarcie śladów świadczących o niemieckości danego obszaru. Na spotkaniu odpowiemy sobie na pytania: dlaczego i jak dokonywano zmian imion i nazwisk oraz o innych zniszczeniach związanych z kultura niemiecką. W śląskich gminach coraz więcej ludzi ubiega się o przywrócenie starej, niemieckiej pisowni imion i nazwisk, gdzie kiedyś spolszczono je bez ich zgody – podczas spotkania będziemy mogli odpowiedzieć jak wyglądało to w naszych rodzinach i jakie działania podjęli nasi dziadkowie.

Spotkanie moderować będzie Pani Beata Woźniak z Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Spotkanie odbędzie się 10 kwietnia (czwartek) 2014 r. o godz. 16:00 w opolskiej siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej przy ul. 1 Maja 13/2.

Prosimy o potwierdzenie przybycia drogą telefoniczną 77 402 51 05 lub mailowo na adres: iza.marzodko@haus.pl

Spotkanie odbędzie się w języku polskim.

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu!« wsteczKONTAKT
Izabela Marzodko

tel. 77 402 51 05

fax. 77 402 51 15

e-mail: iza.marzodko@haus.pl